reklama  
   
Domů > Cestování > Švýcarsko

Silniční pravidla


velikost textu:
     
19.ledna 2012 00:00
 

Švýcarsko platí za přísnou zemi a dodržování dopravních předpisů a pravidel policie nejen striktně vyžaduje, ale v případě porušení zákona také přísně trestá.


Maximální rychlosti

V obci platí maximální rychlost 50 km/h (mopedy v obci a mimo obec 30 km/h).

 RYCHLOSTNÍ LIMITY (KM/H)
Motorové vozidlo
 V obciMimo obec
Rychlostní
silnice
Dálnice
Motocykly, osobní auta,
obytná auta do 3,5 t
5080
100
 120 
Osobní auto s přívěsem
5080
80
80
Obytné auto nad 3,5 t
5080
100
100

 

Svícení ve dne

Od 1. ledna 2014 je povinné celodenní svícení.

Povinná výbava

Lékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta.

Parkování

Žluté kříže na okraji jízdního pruhu, ketré jsou spojeny žlutý pruhem, znamenají zákaz parkování; na žlutých pásech na kraji jízdního pruhu je zákaz zastavení. Ve městech s tak zvanými „modrými zónami“ je parkování povoleno jen s parkovací kartičkou dle značek „Parkieren mit Parkscheibe“ na začátku a na konci parkovací zóny a jen na dobu, která je uvedena na zadní straně kartičky. Parkovací kartičky jsou k dostání na čerpacích stanicích, trafikách nebo na policejních stanicích.

Hranice alkoholu

0,5 promile

Záchranná ulička

Při dopravní zácpě na dálnici musí být neustále udržována mezi vozidly průjezdná ulička pro vozidla s přednostní jízdy (jako např. zásahové vozidlo).

Telefonování za volantem

Povoleno pouze s hands-free sadou.

Zimní výbava

Zimní pneumatiky: neexistuje žádná všeobecná povinnost zimních pneumatik. Jejich použití je však při specifických silničních podmínkách doporučováno, protože při zaviněném omezení provozu z důvodu nevhodného obutí na zasněžených silnicích mohou být uděleny pokuty. Použití letních pneumatik při zimních podmínkách je považováno za významné spoluzavinění nehody.

Sněhové řetězy: Pokud je silnice označena značkou „sněhové řetězy“ (stejná v celé Evropě), je povinností řidiče tyto použít. Pro vozidla s pohonem všech kol je možné uvést výjimku např. dodatkovou tabulkou „4x4 ausgenommen“.

Pneumatiky s hřeby: jejich použití je povoleno od 24. října do 30. dubna, při určitém počasí může být lhůta prodloužena. Vozidlo, registrované v zahraničí, s povolením používání hřebů delší dobu než je povoleno ve Švýcarsku, smí do Švýcarska vjet i po této době. Pro tato vozidla platí omezení rychlosti na 80 km/h. Vozidla musí být vzadu opatřena speciální nálepkou „80“. Hřeby musí být opatřeny všechny na vozidle a přívěsu používané pneumatiky.

Dodatečná pravidla

Tramvaje mají v obci na rovnocenných silnicích přednost v jízdě.

Navigace GPS s funkcí antiradaru jsou ve Švýcarsku považovány za antiradary, a jsou proto zakázány. Takové přístroje nesmějí být ani zapnuty, ani ve vozidle zabudovány, vezeny, na auto upevněny anebo použity jakýmkoliv způsobem. Celní úřady a policie takové přístroje zabaví a případ řeší soudně.

Nosič jízdních kol na přívěsné kouli

Ve Švýcarsku nejsou zakázány, jsou však akceptovány pouze tehdy, pokud jsou správně označeny. Všeobecně je potřeba dávat pozor na to, aby ani osvětlení, ani červená tabulka a ani registrační značka nebyly zakryty. Dále musí být červená tabulka dobře čitelná a osvětlená. Náklad nesmí přesahovat víc než 20 cm na stranu a nesmí překročit celkovou šířku 2 metry.

Pokud náklad zakrývá výhled, musí být vozidlo vybaveno dodatečnými venkovními zrcátky, aby řidič viděl jízdní pruh vedle sebe a alespoň 100 metrů dozadu. Nosič zavazadel, střešní koše, nosiče na lyže, reklamní tabulky a tabulky s označením cíle cesty, taxi světla a podobné nesmějí mít žádné ostré rohy, hroty nebo jiné ostré hrany.
Diskuse

 
 
Jaroslav - Otazka
Dobry den chel jsem se zeptat jaka pravidla maji treba pro Škodu ...

Celkem 1 příspěvků, poslední 12.3.2018 0:47:21.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.2.2020 9:33:04
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku