reklama  
   
Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Test autosedačky Cybex Solution X2-Fix: jak praktická je nejbezpečnější sedačka


velikost textu:
     
28.listopadu 2011 00:01
 

Letošním testům dětských sedaček ADAC vévodí ve své kategorii Cybex Solution X2-Fix. Je určená dětem od 15 do 36 kilogramů, tedy zhruba od čtyř do 12 let. Server AutemBezpečně.cz otestoval praktické užívání této autosedačky.


Petr Buček
Testovaná sedačka zaujme na první pohled plastovými bočnicemi, které mají zvyšovat bezpečnost dítěte 


Sedačky Cybex nejsou nudné, dá se říct, že jsou estetickým doplňkem interiéru auta. Za jejich designem stojí čeští designéři (čtete zde).

Autoklub ADAC udělil produktu Cybex Solution X2-Fix vůbec nejlepší hodnocení mezi sedačkami pro děti vážící od 15 do 36 kilogramů za rok 2011.

V celkovém hodnocení si sedačka vysloužila školní známku dvojku, v číselném vyjádření dostala známku 1,7. Chyběl krůček, a byla by jedničkářkou. Když sedačka dostane v testu ADAC celkové hodnocení nanejvýš 1,5, má jedničku.

Německý autoklub ve svých laboratořích ukládá sedačku do speciálního vozidla, s nímž simuluje nárazy. Jeho technici díky tomu zjistí, jestli sedačka udrží dítě při nárazu na svém místě, zda nevyklouzne při velkém přetížení zpod pásu a jak malého cestujícího chrání proti přímému ohrožení ze strany.

Celkem 14 sedaček pro děti ve věku od čtyř do 12 let letos muselo projít náročnými testy ADAC. Vedle bezpečnosti autoklub také zjišťuje, z jakých materiálů je sedačka vyrobená, jestli neobsahují škodlivé látky. Do celkového hodnocení se promítá také náročnost obsluhy a čištění sedačky.

Podle ADAC je manipulace se sedačkou Cybex Solution X2-Fix doslova hračkou. Na každodenní zacházení s ní se zaměřil test AutemBezpečně.cz.

Sejmutá plastová bočnice, která má pohlcovat část energie z bočního nárazu


Plastové „uši“ chrání proti nárazu zboku

První kontakt se sedačkou Cybex příjemně překvapí. Má pěkné tvary, připomíná pohodlné ušáky známé z některých obývacích pokojů. Elegantní je velké logo firmy všité do zádové opěrky sedačky.

Také odstíny barev patrně prošly přísným výběrem designérů, testovaná sedačka je červená, vzor nese název Lipstick (rtěnka).

„Moje sedačka je ltěnka,“ snadno si zapamatuje čtyřletá Anička, jedna z několika testérů této sedačky.

Oči rodičů, kteří nejdříve zkouknou robustnost sedačky a podle toho si sami pro sebe ohodnotí její bezpečnost, rychle u testované Cybex Solution X2-Fix sklouznou k velkým plastovým postranním nástavcům.

Mají dále zvyšovat bezpečí sedačky při bočním nárazu. Lze je však v případě potřeby sejmout. To se hodí, když chce na prostřední zadní sedadlo auta usednout matka, teta, strýc, bratranec nebo když do těchto míst zamíří další sedačka.

S ochrannými plastovými bočnicemi je totiž testovaná autosedačka hodně široká.

Před koupí je proto dobré sedačku v autě vyzkoušet.

Testovaná sedačka stojí okolo 3500 korun


Bočnice lze ze sedačky kdykoliv sejmout. Když rodina auto změní za menší nebo je zapotřebí odvést dítě například od prarodičů, bočnice je lepší v případě jejich kontaktu se dveřmi odejmout.

Do většiny aut se však testovaná sedačka vejde. Zkouška ve Škodě Felicia ukázala, že se směstná i do tohoto staršího modelu tuzemské automobilky. Avšak její odnímatelné bočnice se ocitly dost blízko dveřím. Stejně jako například v Citroënu Xsara Picasso.

Sedačka se nakonec i s bočnicí na straně dveří vešla do všech testovaných aut – jednalo se například o vozy Hyundai ix20, Peugeot 308, Volkswagen Tiguan nebo Škoda Roomster.

Ve velkoprostorovém Peugeotu 807 bylo možné dokonce mezi dvě sedačky s jejich širokými bočnicemi umístit doprostřed třetí dětskou autosedačku - bez bočních nástavců.

Testovaná sedačka Cybex Solution X2-Fix se objevila v jarní části letošních testů ADAC. Na podzim autoklub zařadil do srovnávacích zkoušek její verzi bez snímatelných plastových bočnic. Celková známka sedačky bez této přídavné ochrany byla o dvě desetiny horší. I bez nich však v testu uspěla.

Sklopnou isofixovou hrazdu lze v případě potřeby otočit a zasunout do sedáku


Titěrný isofix a pohodlí pro děti

Pro pohodlné a bezpečné fungování dětské autosedačky je nutné její pevné ukotvení na sedadle. Testovanou sedačku je možné použít jak v autě s isofixovými úchyty, tak i bez nich.

Železná hrazda s isofixy je výklopná a lze ji při použití v autě bez těchto úchytů sklopit do sedáku.

K sedačce výrobce dodává také pár plastových vodičů, které se před připnutím sedačky do isofixu nasadí na železná oka v sedadle auta. Plastové vodiče jsou poměrné velké a například do děr vedoucích k isofixu v sedadlech Škody Roomster se nevešly.

Výtku si zaslouží i malé tlačítko určené pro uvolnění isofixu, když chce rodič sedačku z auta vyjmout. Protože často rodič dělá tuto činnost poslepu a na isofix přes sedačku nevidí, hledají prsty malé tlačítko s problémy.

Naopak pochvalu si zaslouží možnosti nastavení sedačky. Pro velké děti se hlavová opěrka vysune jednoduše nahoru. „Do sedačky se vejde i silně přerostlé desetileté dítě s výškou 150 cm a hmotností 40 kilogramů,“ říká Jaromír Chochola, otec tří dcer, který v sedačce během testu postupně vozil všechny své děti.

U sedačky lze volit i polohu opěradla zad a sklon opěrky hlavy. Nehrozí proto, že by spícímu potomkovi padala hlava dopředu.

Jak test ukázal, sedačka Cybex Solution X2-Fix určitě nezklame. Je bezpečná, pěkná i praktická.

Petr Buček

PROHLÉDNĚTE SI DALŠÍ FOTKY TESTOVANÉ SEDAČKY


reklama

Cybex Solution X2-FIX 2012 - Blue Ocean
Cybex Solution X2-FIX 2012 - Blue Ocean lze pořídit v 12 e-shopech za cenu od 3 890 Kč do 3 890 Kč (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


TESTY DĚTSKÝCH AUTOSEDAČEK na AutemBezpečně.cz


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 
 
Michaela Čeperová - Re: Opravdu super sedačka
Dobrý den, můžete mi poradit? Nedávno jsme koupili tuto autosedačku...
 
Hana Daňková - boční polštářky
Prosím jak budete řešit odpadávajici boční polštáře? Ráda bych ...
 
martina - reklamace
Jsem s touto sedačkiu nadmíru spokojená, AŽ na to, že se boční ...
 
Milan - Ochrana proti bocnemu narazu
Sedacka je fajn, kvalitna, pekna, pohodlna, dobra manipulacia, ...

Celkem 5 příspěvků, poslední 27.2.2015 0:53:30.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

17.2.2020 4:27:00
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku