reklama  
   
Domů > Testy > Testy aut

TEST – Peugeot Rifter se střešním stanem: ať žije léto!


velikost textu:
     
1.září 2020 09:10
 

Jak udělat z auta s velký prostorem skvělého parťáka na léto? Stačí na střechu připevnit skládací stan.


Petr Buček
Stan ubytuje až čtyři osoby. 

Peugeot Rifter je výborným autem pro přepravu hory zavazadel. Už základní objem kufru nabízí 775 litrů prostoru pod platem. Tři jednotlivá sedadla druhé řady lze samostatně sklápět (vyjmout a nechat v garáži je není možné) a nakládat můžete až po střechu. Základní verze Rifteru má zadní sezení rozdělené v běžnějším poměru 1/3 ku 2/3.

Prodejci nabídnou zájemcům i příplatkové šesté a sedmé sedadlo. Za 20 tisíc korun navíc. Obří prostor je největší devizou Rifteru. K mání je přitom i s prodlouženou karoserií, která se protáhne o dalších 35 centimetrů. A litry pro náklad dále rostou...

Testované auto jako by chtělo demonstrovat, že umí zastoupit i obytné vozidlo. Na střechu dostalo skládací stan dodaný firmou Egoe. Ten směstná i čtyři zájemce o spaní ve výšinách - s maximálním zatížením 250 kg. Nahoru se stoupá po žebříku, který podpírá tu část stanu, jež tvoří převis zasahující mimo střechu auta. Uvnitř nechybí praktická matrace. 

Skládání a rozkládání stanu je doslova hračkou. Vyžaduje sice více síly a musí se dodržet předepsaný postup instalace, vše však trvá okolo pěti minut. Stan uvnitř vypíná robustní konstrukce, a tak lze očekávat, že odolá i silnějšímu větru. V kempu budou při vichřici a za velké průtrže mračen asi dříve balit nocležníci v běžných stanech. 

Na kolik ta hračka přijde? Bratru na 87 tisíc korun. Výrobce pochází z Francie a udává, že stan vyrábí z bavlny odolné vůči hnilobám, plísním a vlhkosti. Skládací stan váží s celým boxem, který ho ukrývá, 75 kilogramů. Přes zimu může zůstat v garáži a v létě na cestách ubytuje i čtyřčlennou rodinu.

Pokud ho milovníci kempování umístí na vůz Peugeot Rifter, budou mít pod sebou dost místa pro zavazadla. Anebo v autě klidně i někdo přespí. I když sklopená zadní sedadla tvoří malý hrb, který je nutné vypodložit. Vhod přijde několik karimatek.

Oproti klasickým kombíkům boduje Peugeot Rifter především svou vysokou kabinou, vnitřní variabilitou a praktickými posuvnými dveřmi. Na druhou stranu si nelze nevšimnout, že má čistě užitkové sourozence a že vznikal také se záměrem být dobrým parťákem pro různé řemeslníky. Je proto v lecčems méně komfortní než nižší kombíky. Cenově je s vozy typu Škoda Octavia Combi nebo Hyundai i30 kombi srovnatelný. Základní verze Peugeotu Rifter se prodávají za částky okolo 400 tisíc korun, za půl milionu už bývá slušně vybavený kus.

Testovaný vůz měl pod kapotou dieselovou patnáctistovku s výkonem 130 koní. Její dynamika je průměrná, spotřeba se během testu pohybovala nejčastěji okolo šesti litrů nafty na sto kilometrů.

(buč)

Peugeot Rifter 1,5 BlueHDi GT Line – technické údaje

Délka/šířka/výška (mm): 4403/1848/1874

Výkon motoru (kW/k): 96/130

Max. točivý moment: 300/1750

Max. rychlost (km/h): 186

Zrychlení 0-100 km/h (s): 10,4

Provozní hmotnost (kg): 1505

Cena testované verze (Kč): od 513 000 
Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

8.3.2021 9:40:46
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku