reklama  
   
Domů > Testy > Crash testy

Jak odvézt vánoční stromeček? Auto uvnitř zašpiní, na střeše trpí


velikost textu:
     
13.prosince 2011 00:01
 

Borovice, smrček nebo jedlička jsou symbolem Vánoc a patří mezi velké předměty, které se autem dají převést, ale není to bez komplikací. Důležité je správně stromeček uložit v autě nebo na střešní nosiče.


ADAC
Správně upevněný stromeček drží na střeše s pomocí upínacích pásů a je špičkou dozadu 

Vánoce jsou za dveřmi a nejednoho řidiče čeká nákup a transport stromku z prodejny do obývacího pokoje.

Je při tom dobré dodržovat několik pravidel. Pokud vezete vánoční stromeček na střeše auta, měli byste jej upevnit nejlépe textilními upínacími pásy.

Naopak zcela nevhodné jsou elastické popruhy, kterým se lidově přezdívá gumicuky.

Tyto napínací šňůry symbol Vánoc na střeše neudrží ani při havárii, ani během kritického manévru s autem. Zjistil to autoklub ADAC při crash testech ve svých laboratořích.

Pracovníci autoklubu připevnili jedli na střechu auta. Test ukázal, že ledabyle připevněný stromek se může zachovat při nárazu jako nebezpečná střela.

Pásy jsou lepší než popruhy

Autoklub zkusil dva nárazy. Poprvé byla jedle ke střešnímu nosiči připevněna textilními upínacími pásy. Druhý crash test absolvovala v objetí gumových napínáků.

Tato elastická pomůcka se ukázala jako zcela nevhodná. Při nárazu v rychlosti 50 km/h popruhy praskly a těžký strom sletěl z auta dolů, přičemž vážně ohrozil kohokoli v blízkém okolí.

Špatně upevněný stromeček při nárazu vyletí ze střechy


„Při nehodě se takový 32 kilogramů vážící předmět stává životu nebezpečným projektilem,“ napsal ADAC ve zprávě z testu.

Mnohem lépe skončila nárazová zkouška pro upínací pásy. Ty přetížení spojenému s nehodou odolaly a jedli udržely na střeše.

Podle ADAC by přepravovaný předmět zůstal na svém místě také při složitém manévru, který řidič dělá s autem například ve chvíli, kdy se musí rychle vyhnout překážce na silnici.

Jak bezpečně odvézt vánoční stromeček

V obou nárazových zkouškách upevnili technici jedli na střechu špičkou dozadu. V opačném případě proudící vzduch za jízdy poškodí větve.

Nejdříve obepnuli jedním popruhem kmen stromu. Druhý zajistil stromek na opačné straně u špičky, aby se nemohl svézt do strany. „Použití pásů na střeše je nezbytné,“ míní ADAC.

Autoklub také přidává pár rad těm, kdo symbol Vánoc povezou uvnitř auta. Nestačí totiž jen sklopit sedadla a smrček či borovičku naložit dovnitř.

Opět se vyplatí použít upevňovací pás. Vedle něj poslouží jako zábrana v pohybu jehličnanu také sklopená sedadla. Pro ochranu sedadel a kvůli lepšímu rozložení hmotnosti při nárazu je dobré mezi přední sedadlo a stromek vložit třeba dřevěnou desku.

(buč)Co dělat, když stromek na střeše přesahuje obrys karoserie nebo vyčnívá ven z kufru

Zákon říká:

Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m, nebo přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm, za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou. Odrazky nesmějí být trojúhelníkového tvaru a smějí být umístěny nejvýše 1,5 m nad rovinou vozovky.

Pramen: Sbírka zákonůČtěte také:

Na zadních sedadlech není tak bezpečně jako vpředu

Nákup z hobby marketu může zdemolovat auto zevnitř a zranit řidiče


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 12:36:54
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku