reklama  
   
Domů > Testy > Další testy

Moderní asistenční systémy varují řidiče: podle testu nejlépe vibracemi volantu


velikost textu:
     
21.září 2012 00:00
 

Nové asistenční systémy, které hlídají, jestli auto nevyjelo ze svého pruhu, varují řidiče různými způsoby. Test ukázal, že lepší upozornění než pípání a blikání zaručí vibrující volant. 


ADAC
Auto opouští pruh, řidič možná usnul, je čas vyslat varování 

Řidičova pozornost je odváděná stále více a více způsoby. Musí dávat pozor na okolní auta, občas koukne na mobil, na displej navigace nebo dokonce na děti na zadních sedadlech.

Když auto začne v takové situaci opouštět svůj pruh, zasáhnou moderní asistenční systémy. Dostávají je nová auta, v řadě případů jsou za příplatek.

Automobilky přicházejí s různými nápady, jak vyslat varování, že auto vyjíždí z pruhu. Některé nechávají svá zařízení pípat či blikat, jiné sázejí na vibrace volantu.

Německý autoklub ADAC porovnal různé typy varování. Kromě svých expertů je nechal otestovat běžnými řidiči.

Varování před opuštěním pruhu s pomocí head-up displeje


Test se zaměřil na sedm různých systémů. Nejlépe se osvědčil vibrující volant v BMW řady 5. Otřesy přicházely zcela přesně - nehledě na kvalitu bílých pruhů a měly příjemnou intenzitu.

Naopak Mazda, Citroën a Volvo v testu neuspěly. K varování před hrozícím nebezpečím používají akustické zvuky nebo vibrace sedadla. Test je však označil za rušivé.

Na nevhodné varování reagují řidiči podle ADAC tím, že varovný systém raději vypnou. A to je bezesporu špatně.

Autoklub vyzkoušel nové pomocníky ve vozech Audi A6, BMW řady 5, Citroën DS5, Mazda CX-5, Mercedes CLS a ve Volvech V40 a V60. 

Vedle BMW uspěl v testu se svým vibrujícím volantem také Mercedes CLS. Testovací řidiči jej označili za příjemný a přínosný.

Třetím nejlépe hodnoceným autem se stalo Volvo V40. K varování využívá displej na přístrojovém panelu. Vibrace volantu u tohoto švédského vozu přicházejí, až když řidič nereaguje na optické signály.

Jako slabé označil ADAC vibrace volantu v testovanému Audi A6.

Varovný blikač upozorňuje řidiče, že ho předjíždí jiné auto


Autoklub však tento vůz pochválil v jiném testu, který se zaměřil na systémy varující před předjíždějícím autem v mrtvém úhlu zpětného zrcátka. Následovaly vozy Mercedes a BMW. 

Jasné varovné světlo v Audi A6 dává ADAC za příklad jiným výrobcům. 

Audi se představilo v nejlepším světle také v testu asistentů pro jízdu v pruzích, které při jejich opuštění samy zakročí a auto vrátí do správného směru.

Dobře se v takové situaci umí zachovat také testovaný mercedes a volvo.

(buč)


Čtěte také:

Srovnávací test automatických brzd: vyhrálo BMW 7, poslední skončil Ford Focus


 
Čtěte dále na téma:
Testy ADAC
 

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

13.11.2019 4:23:23
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku