reklama  
   
Domů > Testy > Ekologické testy

Kdo chce jezdit zeleně, nemusí nutně volit hybridní auto


velikost textu:
     
21.března 2013 00:00
 

Ekologická auta nejsou drahá, zjistil německý autoklub ADAC ve svém pravidelném EcoTestu. Například benzinový Seat Leon 1,4 TSI poráží hybridní Toyotu Prius, když se vedle emisí přihlédne k ceně a dalším výdajům.


ADAC
ADAC měří u každého testovaného vozu jeho emise a vydává pořadí podle svého EcoTestu 

Autoklub sestavuje žebříčky aut v každé třídě, které kombinují vztah k životnímu prostředí s pořizovacími a provozními náklady.

Mezi nejlepšími auty podle EcoTestu se tak objevují nejen hybridy, ale také vozy na plyn a na klasická paliva - benzin a naftu.

Třídě minivozů do města kraluje mezi čistými a levnými vozy podle ADAC Volkswagen up! na zemní plyn. V Česku přijde na 269 900 Kč.

Ze tří miniaut na čele žebříčku je sice nejdražší, ale díky cenám plynu má nízké provozní náklady. Navíc je podle měření ADAC Volkswagen up! na plyn ekologičtější než benzinová verze.

Za volkswagenem následuje levný Peugeot 107 s litrovým benzinovým motorem. V Česku přijde na 175 tisíc korun. Třetí příčka patří Fiatu Panda na zemní plyn.

Žebříčku malých aut vévodí hybridní Toyota Yaris. Stojí 385 tisíc korun a pyšní se podle měření ADAC malou spotřebou a díky tomu také nízkými emisemi.

Na druhé místo autoklub zařadil vůz Opel Corsa s pohonem na plyn LPG a třetí je Renault Clio s benzinovým motorem TCe 90 (stojí od 289 900 Kč).

V nižší střední třídě překvapivě zvítězil Seat Leon 1,4 TSI (408 900 Kč) před Toyotou Prius (599 900 Kč). 

Hybridní toyota umí sice jezdit úsporně, ale cenou běžné pohony převyšuje. Seat zabodoval v ekologických zkouškách a není přitom drahý.

Třetím nejvýhodnějším vozem v porovnání ekologie a ceny je podle ADAC dieselový Volkswagen Golf 1,6 TDI.

Vozům střední třídy kraluje Škoda Octavia 1,6 LPG předchozí generace. Následuje BMW 320d, které už nyní plní přísnější emisní normu Euro 6.

Stejnými emisními parametry se může pochlubit v pořadí třetí Mazda 6 s novým turbodieselovým motorem 2,2 Skyactive-D. Stojí od 600 tisíc korun.

Ekologické a cenové hodnocení vozů vyšší střední třídy dopadlo nejlépe pro BMW 520d, druhé a třetí místo ADAC udělil vozům Mitsubishi Outlander 2,2 DI-D a Mercedes E300 BlueTec Hybrid.

(red) 


Čtěte také:

ADAC měří spotřebu aut a šetrnost k životnímu prostředí: uspěly malé i velké vozyDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

2.3.2021 22:17:28
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku