reklama  
   
Domů > Zprávy

Polský papamobil nemá klid, z jednoho auta jsou dvě


velikost textu:
     
21.září 2009 20:43
 
Zatímco dnes je dvorním dodavatelem vozidel pro papeže automobilka Mercedes, před 30 lety dostal šanci vyrobit tento unikátní vůz polský výrobce nákladních aut Star. Svérázný papamobil poté zmizel, zbyl jen rám, pár součástek a vzpomínky. Dnes je centrem svárů. V posledních letech dvě různé skupiny tvrdí, že mají původní podvozek a vrhly se na jeho rekonstrukci.

Archiv
Papež Jan Pavel II. zdraví Poláky z papamobilu Star 

Loni v červenci představilo „svůj“ renovovaný papamobil Muzeum přírody a techniky ve městě Starachowice.

Na papamobilu však pracuje také podnikatel Marek Adamczak, který tvrdí, že správný podvozek má on. V muzeu prý stojí napodobenina původního vozu.

V roce 1979 navštívil v roli Svatého otce Jan Pavel II. poprvé svou rodnou zemi. O jeho přepravu se postaral výrobce nákladních aut Star. Jméno je první částí názvu města Starachowice, kde sídlí.

Tehdejší papamobil se hodně liší od dnes využívaných pancéřovaných vozů s prosklenou budkou za řidičem. Star 660 M2, jak se přesně papežský speciál jmenuje, nezapře svůj původ v nákladním vozu. A je zcela otevřený. Za neprůstřelným sklem se papež objevil až po roce 1981, kdy na něj zamířila zbraň útočníka.

Za řidičem mohutného Staru je místo pro papeže a za ním dalších 16 míst pro doprovodný sbor. Nákladní papamobil dostal bíložluté lakování ve vatikánských barvách.

Papežský speciál zmizel, dnes je předmětem sporů                                                     Foto: Archiv

Slavný automobil zmizel po své papežské misi ze světa. Zůstal podvozek, pět kol, kus motoru, chladič a pár dalších částí. Ale ani to není úplně jisté.

Loni v létě předvedlo muzeum ve Starachowicích svůj nový přírůstek ve sbírkách. Jeho pracovníci tvrdí, že koupili rám původního papamobilu a auto zrenovovali. Číslo karoserie však není čitelné.

O vlastnictví zbytků papamobilu Star je přesvědčen také podnikatel Marek Adamczak. Muzeum nařknul z podvodu. Podle něj má původní podvozek on. Podle byznysmena chtělo muzeum na celé renovaci vydělat, protože získalo turistickou atrakci.

Automobilka Star dnes patří pod křídla koncernu MAN.

Petr BučekDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 13:44:33
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku