reklama  
   
Domů > Zprávy

Čím ekologičtěji Němci jezdí, tím menší daň za auta platí


velikost textu:
     
8.října 2009 00:09
 
V Německu platí od července přímá úměra mezi množstvím kysličníku uhličitého, které auto vypouští do ovzduší, a výší daně, kterou za svůj vůz majitel musí platit. Rozdíl mezi autem do města s malým benzinovým motorem a velkým SUV může ročně být víc než 900 eur.

Kia
Daň za auto se v Německu vypočítá podle emisí oxidu uhličitého a objemu motoru 

Nejméně musí státu odvádět majitelé malých benzinových aut. Úspory se dočkali také ti, kteří jezdí turbodiesely s nízkou spotřebou.

Naopak velmi hluboko v peněžence musí zašátrat vlastníci sportovních aut a velkých SUV bažících po palivu. Například majitel Audi Q7 zaplatí na dani ročně 926 eur, protože množství CO2 vypouštěného do vzduchu je vysoké. Oproti tomu nic neplatí vlastníci aut produkujících méně než 120 gramů oxidu uhličitého na kilometr.

Německo od léta změnilo systém výpočtu daně z motorového vozidla. Dříve se poplatek finančnímu úřadu počítal jen z objemu motoru. Nově se do daně promítá také množství vypouštěných skleníkových plynů CO2. A leckterý zákazník kupující nové auto řeší dilema: Koupit nové auto se silným motorem a vyšší spotřebou, nebo raději ušetřit za palivo i za daně?

Rozdíly mezi stejnými auty s různými motory mohou být i trojnásobné. Například ten, kdo se v Německu rozhodne pro novou Škodu Superb Combi se základním motorem 1.4 TSI, zaplatí roční daň 106 eur. Ale zájemce o nejsilnější motor z nabídky k mladoboleslavské novince, kterým je šestiválec s objemem 3,6 litru, bude ročně státu odvádět 306 eur.

Také u menších a levnějších fabií vycházejí daně rozdílně. Majitel nejdostupnější verze s motorem o objemu 1,2 litru ročně zaplatí daň 64 eur, ale kdo sáhne po motoru 1,6 s automatickou převodovkou, musí připravit už 152 eur.

Podle staré metodiky musel majitel Chevroletu Spark platit ročně 54 eur, dnes mu finanční úřad vyměří méně než třetinovou sazbu. Za dieselový Golf 2,0 TDI se dříve platila daň 308 eur, od července sazba klesla na 190 eur. Ušetří i ti, kdo jezdí hybridem. Toyota Prius přijde na pouhých 30 eur.

Nový daňový sazebník se v Německu týká jen nově pořízených aut od letošního července. Řidiči také hned od začátku platnosti nového zákona vědí, že daně brzy porostou. Kdo dnes za novou Škodu Fabii platí 64 eur, od roku 2012 bude odvádět státu za auto 84 eur a od roku 2014 už 114 eur.

Petr BučekDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 13:33:52
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku