reklama  
   
Domů > Zprávy

V mnoha zemích jsou zimní pneumatiky povinné, na rozdíl od Česka


velikost textu:
     
12.října 2009 00:02
 
Čeští řidiči musí podle zákonů jezdit autem se zimními plášti jen za značkou „zimní výbava“, která zobrazuje auto a sněhovou vločku. Dopravní značka se objevuje na horách a na některých dalších vyloženě nebezpečných místech, kde vládne pravidelně zimní počasí. V řadě evropských zemí však platí, že na sníh, led nebo břečku se na letních gumách vůbec nesmí.

ADAC
Na zasněženou silnici nesmí řidiči v Německu, Rakousku nebo na Slovensku vyjet bez odpovídající výbavy. Do té patří také zimní pneumatiky. 

 

Povinnost používat zimní pneumatiky na vybraných silnicích Česko zavedlo loni. Řidiči bez nich nesmí vjíždět na označené úseky silnic. Značka „zimní vybavení“ se objevuje na horách, ale také tam, kde hrozí náhlé změny počasí.

Své místo má také na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem na Vysočině. Povinnost používat speciální výbavu osobním autům tam však letos podle serveru Lidovky.cz odpadne.

Ministerstvo dopravy prý přikáže zimní obutí na tomto nebezpečném úseku dálnice jen nákladním autům.

Legislativa stanoví platnost značky na období od začátku listopadu do konce března.

V Německu nebo na Slovensku zákony řidičům ukládají používat při zimním počasí odpovídající vybavení auta bez ohledu na dopravní značky. Na led a sníh tak nesmí řidič s autem na letních pneumatikách nebo bez řetězů.

Podobně zimní pneumatiky nařizuje Rakousko, kde povinnost používat odpovídající obutí při jízdě po sněhu, ledu nebo břečce začíná 1. listopadu a končí 15. dubna.

Když rakouští policisté nachytají řidiče, který auto nepřezul a jezdí na zasněžené silnici, dostane pokutu nejméně 35 eur. Ta se však může vyšplhat až na 5000 eur, pokud řidič způsobí vinou špatného obutí auta vážnou nehodu.

Předpisy evropských zemí platí i pro turisty ze zahraničí. Také auta s českou značkou tak musí v Rakousku, ale i Německu a dalších zemích používat správnou výbavu.

Slovinsko řidičům přikazuje používat zimní pneumatiky od 15. listopadu do 15. března. A také mimo toto období, když napadne sníh.
Naproti tomu Alpami poseté Švýcarsko zimní pneumatiky řidičům jen doporučuje, povinnost obout je v zemi plné kopců neplatí.

Zimní pneumatika by měla mít vzorek hluboký nejméně čtyři milimetry. V jiném případě se její účinek ztrácí.

(buč)Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 12:25:57
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku