reklama  
   
Domů > Zprávy

Hybridnímu volkswagenu stačí 2,44 litru nafty na sto kilometrů


velikost textu:
     
3.prosince 2009 00:03
 
Jak bude vypadat auto za pět nebo deset let? Odpovědí je nejnovější studie Volkswagenu. Malé auto velikosti Škody Fabia má pod kapotou hybridní pohon jezdící částečně na naftu a dílem na elektřinu. Díky tomu vystačí jen s necelými dvěma a půl litry nafty na sto kilometrů.

Volkswagen
Autosalon v americkém Los Angeles dnes začíná a malý volkswagen vzkazuje do Evropy: Budu hybridní!  


Toyota všechny konkurenty předběhla, když vyjela před 12 lety s hybridním priusem. Teď se ji snaží všichni dohnat, nejnověji se přidává Volkswagen se studií malého auta Up Lite.

Řada expertů se shoduje, že hybridní pohon je sice složitý, protože spojuje dva různé motory - na benzin či naftu - s elektromotorem. Ale díky své úspornosti mu patří nejbližší budoucnost. Alespoň do nástupu čistých elektromobilů. Ty však zatím brzdí nedokonalé baterie.

Up Lite je studií, kterou německá automobilka vystavuje ode dneška na autosalonu v Los Angeles. Volkswagen zatím neuvedl, kdy se dostane do sériové výroby. Až začne sjíždět z výrobních linek, geny Up Lite neminou ani škodovky, které do koncernu Volkswagen patří.

Automobilka o studii tvrdí, že by se mohla hned začít vyrábět. Škoda, že už to neudělala. Snad jde alespoň o náznak, že zavedení úsporných hybridů v koncernu Volkswagen není daleko.

 

Jednoduchý interiér s nejmodernější technikou - v hlavní roli jsou displeje

 

Studie Up Lite dostala dvouválcový turbodiesel s objemem 0,8 litru a výkonem 38 kW (51 koní). Vedle něj trůní desetikilowattový elektromotor. Například při předjíždění se oba agregáty spojí a zrychlující auto má k dispozici 48 kW výkonu.

Pouze na elektromotor a bez emisí může auto popojíždět na krátkou vzdálenost třeba ve městě. Energii v takové situací dodává lithium-iontová baterie.

O řazení rychlostních stupňů se stará sedmistupňová automatická převodovka DSG. Nechybí systém start-stop pro vypínání motoru při krátkém zastavení.

Maximální rychlost hybridního volkswagenu je 160 km/h, studie zrychlí na 100 km z klidu za 12,5 vteřiny.

Nízké spotřebě, která má být jen 2,44 l/100 km, pomáhá také lehká karoserie. Celé auto váží pouhých 695 kilogramů. Vedle oceli je postaveno z hliníku a hořčíku.

Studie se navíc spoléhá na řadu moderních prvků. Up Lite nemá kvůli lepší aerodynamice zpětná zrcátka - o dění okolo auta informuje obrazovka, která sbírá informace ze tří kamer.

Přívod vzduchu k chladiči se otvírá a zavírá automaticky podle aktuální potřeby. Ovládání klimatizace, rádia, palubního počítače i navigace probíhá přes centrální dotykový displej.

(buč)

Čtěte také:

Čínská automobilka staví hybridní vzdušné zámky

Nedokonalé baterie brzdí rychlejší nástup elektromobilů. Budou však obchodovat se svou energií

Recept na ekologický vůz: hybrid nebo miniautoDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

18.4.2021 23:04:43
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku