reklama  
   
Domů > Zprávy

Automobilky Západu a Východu mezi sebou více spolupracují, přežít bude stále těžší


velikost textu:
     
17.prosince 2009 00:00
 
Volkswagen, zkušený v akvizicích na jihu a uprostřed Evropy, kde v minulých letech získal a zušlechtil značky Seat a Škoda, před několika dny zakoupil téměř dvacetiprocentní podíl japonské Suzuki. Firma PSA, vyrábějící peugeoty a citroëny, prohlubuje spolupráci s Mitsubishi. A Saab prodal starší a výběhové modely svých luxusních vozů do Číny. Výrobci aut ze Západu se spojují s továrnami z Dálného východu, aby lépe čelily vadnoucí poptávce, obrovské nadprodukci a náročným ekologickým předpisům.

Saab
Na základě stávajícího modelu 9-5 by chtěla čínská továrna BAIC vyrábět vozidlo pod svou značkou, chystaného nástupce si zatím Saab hodlá ponechat

 

Koncern PSA rozjel spolupráci s Mitsubishi ve velkém. Za sebou mají velké společné projekty, zejména vznik vozů s pohonem všech čtyř kol Peugeot 4008 a Citroën C-Crosser, které mají mnoho společného s SUV Mitsubishi Outlander.

Francouzi s Japonci také spolupracují na vývoji auta s elektrickým pohonem, společný je i joint-venture v ruské Kaluze. Ani to ale nestačí, prohloubení vzájemných vztahů je na spadnutí, rýsuje se strategické partnerství.

VW a Suzuki za jeden provaz

Z nové dohody mezi Volkswagenem a Suzuki by také měly těžit obě automobilky, i když každá jinak. Japonci získají prostředky a silného partnera pro vývoj ekologického vozu, který jim chybí. Němcům na oplátku poskytnou platformu miniauta a zázemí na rozvíjejících se trzích, zejména na tom indickém.

Po malém voze touží Indové, kteří plánují odložit moped coby rodinné vozidlo a nahradit ho plnohodnotným autem. Chystané miniauto by mělo konkurovat vozítku nano, s nímž indická automobilka Tata hodlá zaplavit celou zemi.

Zatím se v západní části Indie rozjela výroba modelu VW Polo, ale jak přiznává člen představenstva Volkswagenu Jochem Heizmann: „Chceme vyrábět auta ještě menší než polo.“ Takový vůz by pak měl být dostupný finančním možnostem Indů, stát bude mezi 4300 a 5400 dolary.

Starší saaby pod čínskou značkou

Spolupráce mezi evropským a japonským výrobcem začíná být běžná, nyní už se automobilky z průmyslově vyspělých zemí s chutí poohlížejí po strategických aliancích s donedávna opovrhovanými čínskými továrnami.

Švédská automobilka Saab, která se už dlouho potýká s nedostatkem financí a nezájmem o její vozy, čeká na kupce celé automobilky. To ovšem nebrání prodat technologii ke staršímu a výběhovému modelu. Kupcem „kuchařky“ na výrobu dvou modelových řad je čínská továrna Beijing Automotive (BAIEC).

Švédský výrobce prodá Číňanům model Saab 9-3 ve verzích do roku 2006 včetně, a současnou dosluhující verzi modelu 9-5. Nastupující generaci velkého sedanu si ponechá. Ke dvěma typům vozů přidá pro východní partnery také pohonné technologie.

Nástroje a zařízení na výrobu stávajícího Saabu 9-5 poslouží Číňanům k výrobě vozidla pod vlastní značkou BAIC. Finančně bude celá transakce jistě výhodná pro obě strany. A Číňané si koukají pospíšit, dřív než si to druhá strana rozmyslí.

Podle švédského deníku Dagens Industri zaplatili na účet Saabu už minulý týden 1,4 miliardy švédských korun, tedy téměř 200 milionů amerických dolarů. Tato finanční injekce by měla udržet severoevropskou automobilku při životě minimálně na další tři měsíce.

Pakty s Čínou v plném proudu

Čína coby strategický partner evropských a amerických automobilek stoupá na ceně. Jejich plány s asijským obrem naplno počítají.

Továrna Tengzhong má velký zájem o značku Hummer, která vyrábí velká terénní auta na bázi vojenských vozidel. Čínská automobilka doufá, že odkoupí Hummer od koncernu General Motors už počátkem příštího roku.

Ford si jako potenciálního kupce své švédské dcery Volvo vybral čínskou automobilku Geely. Ta nyní shromažďuje finance na odkoupení ztrátového podniku.

(rub)

Čtěte také:

V kuchyni Fiatu se pečou nové výrobky z různého těsta

Opel zůstává po dlouhém jednání o prodeji u amerického General MotorsDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

18.4.2021 23:08:36
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku