reklama  
   
Domů > Zprávy

Američané si elektromobil koupí až poté, co jejich dům prověří elektrikář


velikost textu:
     
29.dubna 2010 00:03
 
Zájemci o Nissan Leaf, jeden z prvních masově vyráběných elektromobilů, můžou odejít ve Spojených státech z prodejny s nepořízenou. Japonský výrobce aut pověřil své prodejce, aby si případného budoucího majitele vozu nejdříve proklepli. Pokud nebude vhodným adeptem, dealer se mu koupi elektromobilu pokusí rozmluvit a doporučí vůz se spalovacím motorem.

Nissan
Ladné křivky ukrývají prostorný interiér pro pět osob, elektromotor s výkonem 80 kW a velkou lithium-iontovou baterii 

 

Nissan se odvážil k nevídanému kroku: odrazovat případné zájemce o elektrický Leaf. Vlastnit tak automobil na elektrický pohon s nulovými emisemi s maximální rychlostí 145 km/h nebude pro amerického zákazníka samozřejmé.

Dealeři automobilky se mají před samotným prodejem auta ekologicky smýšlejících zákazníků nejdříve přeptat na jejich zázemí – jestli vůbec budou mít auto kde nabíjet. Otázkou na tělo bude také předpokládané využívání vozu, jestli třeba případný majitel nejezdí delší štreky, než na které vůz na jedno nabití stačí.

Počin automobilky má svou logiku a je poctivý. Nechce prodat pětimístné, ryze elektrické auto někomu, kdo nedokáže využít jeho výhody, a pak ho třeba pomlouvat. Nissan tím předchází špatným zkušenostem s elektroautem.

Síť dobíjecích stanic zatím neexistuje, ideální tedy bude dobíjet lithium-iontovou baterii vozu doma. Během dne s ním uživatel má ujet maximálně 160 km včetně cesty zpět, na takovou vzdálenost stačí kapacita baterie.

Pro její dobíjení je potřeba mít v garáži či u domu nabíjecí zařízení. Jestli je elektrická přípojka u zákazníka doma k tomu vhodná, prověří elektrikář.

Bez dobíjecího stojanu u domu nebo v garáži se při absenci sítě dobíjecích stanic majitel elektromobilu zatím neobejde

 

Zájemci o Nissan Leaf musí projít následující procedurou. Nejdříve složí vratnou zálohu 99 dolarů a poskytnou informace o tom, k jakým jízdám by chtěli auto používat a jaké jsou možnosti dobíjení u nich doma.

Pokud zákazník v prvním kole uspěje, navštíví ho doma technik a odhadne cenu úpravy elektrické přípojky. Instalace dobíjecího zařízení pak přijde na nemalých 1100 dolarů, zhruba 20 tisíc korun. Teprve poté se může zájemce o Leaf začít s dealerem handrkovat o slevu z ceny vozu.

Ta je stanovena na 33 tisíc dolarů (v přepočtu necelých 630 tisíc korun), ale nezahrnuje další poplatky a investice, například výše zmíněné zřízení dobíjecí stanice. Na druhou stranu se cena vozu sníží, pokud se na zákazníka budou vztahovat podpůrné programy vlády či osvobození od daně.

Nissan věří, že prověřování neodradí ani jednoho ze 115 tisíc Američanů, kteří si coby případní zájemci vyžádali o elektromobilu Leaf podrobné informace. Automobilka plánuje ve Spojených státech prodat 15 tisíc těchto vozů ještě předtím, než je v prosinci začnou v prodejnách nabízet dealeři.

V pětimístném rodinném Nissanu Leaf s přístrojovou deskou plnou digitálních ukazatelů si budou děti připadat jako ve vesmírném korábu

(rub)

 

Čtěte také:

Evropská unie chce dohlížet na zavádění elektromobilů v členských zemích

Elektrický Renault Fluence Z.E. nebude dražší než auta na naftuDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 20:09:22
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku