reklama  
   
Domů > Zprávy

Navzdory pověrám nebourají řidiči v pátek třináctého častěji než jindy


velikost textu:
     
13.července 2012 00:01
 

Dnes je pátek 13. července, ale řidiči nemusí mít obavy, že jde o den, který je kvůli nějakým nevysvětleným silám plný neštěstí a dopravních nehod. 


ADAC
V pátek třináctého nebourají řidiči častěji než v jiné pátky 

 

Německý autoklub ADAC podrobil podrobné analýze roky 2009 a 2010 a zjistil, že pátek 13. není na silnicích nijak výjimečný. Počet nehod byl v roce 2009 v tento den dokonce o dost nižší, než je statistický průměr.  

Pátky tehdy přinesly u našich západních sousedů do statistik v průměru 975 nehod, při kterých došlo ke zraněním některého z účastníků karambolu.

V roce 2009 byly v kalendáři tři pátky třináctého. Průměr však činil jen 894 nehod se zraněnými.

O rok později - v roce 2010 - připadl pátek třináctého jen na srpen. Počet nehod i zranění se v tento letní den nijak významně nelišil od průměru.

ADAC proto řidiče uklidňuje, že na pověry nemá smysl ani pomyslet v tento pro mnohé magií opředený den. Pravděpodobnost, že nabourají, je podle roku 2009 nižší než v jiné pátky a podle roku 2010 zhruba stejná.

Pátek je přitom dnem s největším počtem nehod v týdnu. To platí jak pro německé, tak i pro české silnice. Lidé vyrážejí na víkend unavení po pracovním týdnu, za volant usedají také sváteční šoféři.

ADAC si všímá ještě jedné zajímavosti. Ne každá země si podle německého autoklubu spojuje zrovna pátek třináctého s možným neštěstím a smůlou.

Například v Itálii nebo Číně platí číslovka 13 za vyloženě šťastné číslo.

Ani spojení třináctky s pátkem není všude obvyklé.

Italové prý mají větší obavy z pátku, ke kterému kalendář přiřadí sedmnáctku.

A ve Španělsku, Řecku nebo Latinské Americe se podle pověry lidé obávají úterý spojeného s třináctkou, nikoliv pátku.

(buč)  

 

Čtěte také:

Navigace, telefony a přehrávače: řidiči jsou v autě přetížení, ukázala studie


 
Čtěte dále na téma:
ADAC
 

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

15.11.2019 17:36:20
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku