Domů > Zprávy

Magazín dTest: Autobazar AAA vodí zákazníky za nos


velikost textu:
     
2.srpna 2012 00:00
 

Spotřebitelský časopis dTest podrobně prozkoumal prodejní praktiky autobazaru AAA a označil je jako nezákonné. Inzerovaná cena Škody Octavia 233 333 korun se s úvěrem zvýšila na 764 tisíc.


Škoda Auto
Rok stará Škoda Octavia za 233 333 korun? Je to jen finta, jak přilákat zákazníky do bazaru. 

Když se zájemce o ojetinu podívá na stránky autobazaru AAA, uvidí například rok starou Škodu Octavia s najetými sedmi tisíci kilometry za 233 333 korun.

Poté co klikne na detailní nabídku, cena se najednou změní na 280 000 Kč. Malým písmem pod touto částkou autobazar oznamuje, že první částka byla bez DPH.

Tím však růst ceny nekončí. AAA totiž zároveň uvádí, že auto vlastně stojí 360 tisíc korun. 280 tisíc je prý cena octavie při využití úvěru, který zákazníkovi nabídne tento autobazar.

„Zákon o ochraně spotřebitele výslovně říká, že informace o ceně nesmí vzbuzovat zdání, že je cena nižší, než jaká je ve skutečnosti. Je-li použit sice pravdivý údaj, který může uvést spotřebitele v omyl, pak takovou praktiku považuje za klamavou,“ uvádí dTest v tiskové zprávě, ve které popsal své zkušenosti s autobazarem.

Pracovníci spotřebitelského magazínu poté kontaktovali telefonické centrum autobazaru AAA, aby získali podrobnější informace o úvěru a výši splátek k inzerované octavii.

Telefonista však odmítnul uvést konkrétnější údaje o financování a pozval domnělého zákazníka do prodejny. Zdůraznil, že výhodná nabídka je platná jen v tento den. I když se později ukázalo, že platila i v dalších dnech.

„Cíl je zřejmý: přimět klienta k okamžitému, neinformovanému rozhodnutí, což je opět praktika, kterou zákon o ochraně spotřebitele výslovně zakazuje,“ uvádí dTest.

Zástupce spotřebitelského magazínu se poté dostavil v roli běžného zákazníka do bazaru, aby zjistil, jak dále nákup auta probíhá.

Upozorňuje na psychologickou manipulaci, která spočívá ve vychvalování nabízeného auta.

Také návrh financování koupě auta vypadá podle dTestu na první pohled jednoduše, ale ve skutečnosti nesplňuje ani základní zákonné požadavky nabídky spotřebitelského úvěru. „Čísla jsou zaokrouhlena na celé stokoruny (lépe to vypadá) a další náklady ke splátkám nejsou zohledněny (například povinné pojištění, které je nutné k úvěru uzavřít a za 5 let splácení přijde na cca 90 000 Kč),“ uvádí magazín.

Auto, u kterého zájemce zaujala cena 233 333 Kč, nabízel autobazar nejdříve při započtení všech splátek a pojištění za 764 tisíc korun, při využití slevy pak chtěl účtovat 620 tisíc korun. Pracovníky dTestu zajímalo rozložení splátek na pět let.

Když dali zástupci dTestu najevo nezájem o takto drahý vůz, klesla požadovaná suma na 512 tisíc korun. 

Magazín dTest otestoval praktiky autobazaru AAA kvůli stížnostem zákazníků, které přicházely do jeho redakce. 

(buč)


Čtěte také:

Škoda Octavia zvládá technické prohlídky velmi dobře - kde jsou její slabiny a přednosti?


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 
 
Aleš - Nedoporučuji AAA autobazar
Dobrý den, i my si koupili auto v AAA autabazar. Auto jsme ihned po...
 
Blacknoon - AAA zloději a podvodníci
Koupil jsem v AAA Mazdu 626. Nechal jsem namontovat plyn a šel jsem...

Celkem 2 příspěvků, poslední 31.7.2020 6:32:35.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.10.2023 4:59:50
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku