Domů > Zprávy

Automatické parkování dostane dálkové ovládání


velikost textu:
     
15.října 2013 00:00
 

Dříve než se v autech stačily prosadit automatické parkovací systémy, hlásí se o slovo jejich ještě chytřejší varianta. S dálkovým ovládáním.


Ford
Kdy se zcela automatické parkovací systémy objeví u sériově vyráběných aut, není zatím jisté 

Když přijedete k úzké mezeře mezi auty, kde by se vám z vašeho vozu špatně vystupovalo, vystoupíte a auto zajede na své místo zcela automaticky.

Jeho řidič jen stojí vedle něj a mačká tlačítka na ovladači. Například Volkswagen slibuje také ovládání s pomocí telefonu.

Auto však musí mít automatickou převodovku a parkovací systém známý už u dnešních aut. 

Bývá za příplatek a sám řidiči vybere dostatečně velkou mezeru mezi auty, která parkují za sebou nebo i vedle sebe.

Poté řidič vyzve k tomu, aby dal ruce z volantu a pouze mačkal pedály. Auto se samo řídí na své místo. 

Kromě komfortu se ušetří za opravy oděrek kol o obrubníky a za šťouchance do ostatních aut. (Kolik parkovací pomocníci stojí? čtěte zde)

Práci na zcela automatickém parkovacím systému ohlašuje stále více automobilek. Řidiči už nebudou muset šlapat na pedály ani sedět uvnitř auta.

Nejnověji oznámil přípravu automatického parkování s dálkovým ovládáním Ford.

„Už dnes máme technologie, které nám umožňují proměnit vizi plně automatického parkování v realitu,“ řekl Paul Mascarenas, vrchní technický ředitel a viceprezident Fordu pro výzkum a inovace. 

„Tento systém by jistě ocenily zejména osoby se sníženou pohyblivostí, ale také zákazníci, kteří musí denně parkovat v rušných a úzkých ulicích.“

K vyhledání dostatečně velkého parkovacího místa slouží ultrazvukové senzory v předním i zadním nárazníku a také po jejich bocích.

Řidič aktivuje systém stiskem tlačítka uvnitř vozu nebo na dálkovém ovladači.

Vůz pak zcela sám zajede na parkovací místo. Tlačítko je nutné držet stisknuté po celou dobu manévru, aby ho řidič mohl kdykoliv přerušit.

"A protože parkovací systémy Fordu dokážou navést auto do prostoru jen o 20 procent delšího než samotný vůz, mohlo by plně samočinné parkování při větším rozšíření přispět k efektivnějšímu využívání dostupných parkovacích míst," tvrdí Ford ve své tiskové zprávě.


VIDEO: Podívejte se, jak auto zaparkuje bez řidiče


(red) 


Čtěte také:

Pomocníci při parkování: jak fungují a kolik stojí?


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

31.5.2023 18:23:10
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku