reklama  
   
Domů > Zelená auta

Evropská unie chce dohlížet na zavádění elektromobilů v členských zemích


velikost textu:
     
19.dubna 2010 00:01
 
Jednotné zásuvky, společný vývoj a stejnou finanční podporu pro první zájemce o elektromobily plánuje zavést Evropská unie. Nelíbí se jí, že každá země se k autům na elektřinu staví jinak. Někde chtějí jejich baterie dobíjet, jinde je raději po vybití vymění, některé země plánují příspěvek pro zákazníky pět tisíc eur. Například v Česku vláda zatím k elektromobilům nepromluvila.

Citroën
Na jednotné zásuvce k dobíjení elektromobilů se zatím automobilky neshodly 

 

Členové unie budou muset v zavádění aut poháněných elektřinou spolupracovat. Zprávu přinesl německý deník Financial Times Deutschland. Podle jeho informací má do konce dubna evropský komisař pro průmysl Antonio Tajani předložit plán pro společný postup jednotlivých zemí.

„Evropský automobilový průmysl zůstane konkurenceschopný, jen když převezme vedoucí pozici v čistých a energeticky hospodárných technologiích,“ stojí podle deníku v dokumentu.

Jednotná linie unie má pomoci dohnat Spojené státy nebo Čínu, které jsou v postoji k elektromobilům napřed. Druhým cílem je sjednocení postupu evropských zemí.

Spojené státy investovaly do elektromobilů už 2,9 miliardy dolarů, miliardami přispívá na tyto nové technologie také Čína. A obě tyto velmoci už spolupracují na společných standardech pro baterie, které jsou alfou a omegou aut jezdících na elektřinu.

Naproti tomu evropské země zkoušejí elektrická auta v rámci malých pilotních projektů, do nichž investují mnohem méně – jen miliony eur. Navíc každá země jedná na vlastní triko.

Dánsko se už domlouvá na zavedení celostátní sítě výměnných stanic, kde auto během pár minut dostane namísto vybité baterie jiný, plně nabitý akumulátor. Francie a Německo zkoušejí první dobíjecí stanice, ani zásuvka však zatím není jednotná.

Pokud se Evropa nedohodne na stejných technických podmínkách pro auta na elektřinu, nebude možné s nimi jezdit do zahraničí.

Evropský komisař však podle Financial Times Deutschland půjde ve svém návrhu ještě dále a navrhne společnou podporu pro první majitele vozů s touto novou technikou.

Francie, Německo nebo Anglie plánují nebo už zavádějí příspěvek až ve výši 5800 eur pro každého zákazníka, který si vybere elektromobil. Ve Skandinávii zase umožní těmto autům bez emisí jezdit ve městech volnějším pruhem pro autobusy. Česko patří k zemím, které zatím nástup elektroaut nezajímá.

Podpora pro elektromobily by však mohla nakonec být ve všech zemích stejná.

Petr Buček

 

Čtěte také:

Peugeot a Citroën chtějí prodávat elektroauta masově jako první v Evropě

Otazníky kolem elektromobilů – budou stejně bezpečné jako dnešní auta?

Rozvoj elektromobilů urychluje nadšení, ale brzdí selský rozum

Nedokonalé baterie brzdí rychlejší nástup elektromobilů. Budou však obchodovat se svou energií

Vybité akumulátory z elektromobilu zmizí v podzemní výměnné staniciDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 19:55:49
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku