reklama  
   
Domů > Zelená auta

Elektromobily jsou vystavené na milost počítačovým pirátům


velikost textu:
     
26.května 2010 00:03
 
Hybridy a auta na elektřinu napěchované elektronikou, integrovanými obvody a procesory fungují tak trochu jako velký pojízdný počítač. A tak jako je pro hackera snadné se téměř do každého komputeru nabourat a třeba ukrást data, je možná napadnout elektroniku automobilu na baterie a vyřadit z provozu některé funkce. Bohužel i ty, na kterých zásadně závisí bezpečnost jízdy. Útok počítačového piráta na jedoucí elektromobil by mohl způsobit nehodu s tragickými následky.

Nissan
Správný chod hybridního auta nebo elektromobilu mají na starosti počítače, na jejichž ovládnutí by mohli dostat chuť počítačoví piráti  

 

Už u běžných luxusních limuzín by si počítačový pirát mohl přijít na své. Jsou vybaveny 50 až 70 malými počítači, v jejichž žilách koluje 100 MB dat, které mají na starosti ovládání mnohých funkcí auta. Pokud by vzbudily zájem hackerů, přibyly by na čelech výrobců aut vrásky.

Tučnějším soustem by pro počítačové piráty ale mohly být elektromobily a auta s hybridním pohonem. Jejich závislost na správném řízení počítačem je mnohem větší než u aut se spalovacími motory. Chuť hackerů ovládnout náhodně vybraný elektromobil může zvýšit fakt, že takováto napadení nevyžadují nijak odborné znalosti.

Dokázali to technici na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Napsali jednoduché programy, které by zvládl pokročilý fanoušek programování počítačů. A do zkušebního elektromobilu pak dokázali dostat program, jenž si pak s autem dělal, co chtěli oni.

Například získali kontrolu nad zámky dveří – případného majitele by mohli ve voze uvěznit tím, že nastavili relé zámku dveří na neustále se opakující pozici zamčeno. Manuálně odemknout dveře by pak řidič časově nezvládl.

Druhým kouskem, který by zásadně ovlivnil bezpečnost posádky napadeného vozu, bylo uvěznění klíčku v zámku zapalování. Zdánlivě náročný úkol technici vyřešili tím, že pomocí cizopasného programu vyřadili z provozu zapalování, když byl klíček v poloze běžícího motoru.

Třetí nebezpečnou manipulací bylo zhasnutí světel u elektromobilu, když dosáhl rychlosti 65 km/h. Pokud by vůz jel potmě a škodlivý program zhasl zčistajasna světlomety, byla by posádka opět ve velkém ohrožení.

Mezi další úspěchy týmu patřilo libovolné otevírání a zavírání kufru napadeného auta, vyřazení z provozu ovládání stěračů a oken, spouštění klaksonu a rozsvěcování i zhasínání světel v interiéru.

Tým kalifornských techniků se zamyslel nad tím, jak škodlivý program dostat do zamčeného auta na elektřinu. Software automobilu je možné zmanipulovat i velmi krátkým zásahem z vnějšku auta.

Dávka škodlivého kódu může do vozu proniknout přes dálkově ovládané zamykání či bezdrátové zařízení kontrolující tlak v pneumatikách. Anebo přes bezdrátový systém blueutooth, který slouží k ovládání telefonu, aniž by ho majitel držel v ruce.

Pro hackera by samozřejmě bylo nejjednodušší, kdyby se uměl - ať už sám, nebo s pomocí komplice – dostat do auta a pak ho zamknout, aniž by ho poškodil. Na voze by žádný zásah nebyl vidět, a přitom by pod kapotou tikala časovaná bomba v podobě škodlivého programu, který se může libovolně spustit.

Například u hybridní Toyoty Prius lze do intergrovaných obvodů auta proniknout přes běžný port pod přístrojovou deskou, ke kterému se připojuje diagnostický počítač v autoservisu. Šikovný hacker k němu může připojit pro majitele neviditelné zařízení, které ovládne elektroniku auta a bude jen tiše čekat na příkaz počítačového piráta, co má s autem zrovna udělat.

Martin Urban

Čtěte také:

Nebezpečně tiché elektromobily musí nahlas vrčet - ale třeba taky bučet

Evropská unie chce dohlížet na zavádění elektromobilů v členských zemích Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.4.2021 18:40:35
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku