reklama  
 
Top produkt v kategorii Autobaterie
 
Domů > Spodní články

Škoda zábavnou formou děti i rodiče učí, jak bezpečně cestovat v autě


velikost textu:
     
12.října 2010 00:02
 
Že váš potomek opět sedí u počítače a „paří“ hry? Zkuste mu nabídnout ty na stránkách skodahrou.cz, kde se děti baví a zároveň i učí, jak si počínat v autě nebo na silnici. Hry, kvízy, doplňovačky nutí děti přemýšlet, jak bezpečně projet kruhový objezd na kole nebo jestli je správné přeskočit lavičku na skateboardu. O něco vážnější na stránkách skodahrou.cz jsou crash testy, určené ke shlédnutí zejména rodičům. Názorně ukazují, co se může stát, když někdo v autě veze potomka nepřipoutaného nebo nechá pod zadním oknem lahev s vodou. Videa jsou komentovaná postavičkou Oskarem, virtuální testovací figurínou.

Škoda Auto
Internetové stránky skodahrou.cz jsou určené především dětem, ale svým apelem na bezpečnou jízdu autem i jejich rodičům 

 

Předměty volně položené v autě

Věci převážené v autě, které jsou zdánlivě neškodné – například lahev s vodou – se mohou v případě nehody změnit v nebezpečné projektily. Při čelním nárazu, kdy vše připoutané prudce zastaví, vystřelí volně položené předměty velkou rychlostí vpřed a udeří energií jako předmět těžký desítky kilogramů.

Nepřipoutané dítě při čelním nárazu

Druhé video ukazuje děsivou scénu, která by se mohla odehrát, kdyby rodič nepřevážel potomka v dětské autosedačce, navíc nepřipoutaného bezpečnostním pásem. I kdyby ho posadil na sedadlo a připoutal, hrozí nebezpečí, že se dítě pod pásem při nárazu prosmýkne a velmi vážně se zraní.

Připoutané dítě v autosedačce

Když malý pasažér sedí připoutaný k dětské sedačce a ta je dle návodu připevněná buď k úchytům Isofix, nebo k bezpečnostnímu pásu, má mnohem větší šanci přestát havárii bez úhony. Ke zranění může dojít, určitě ale nebudou tak fatální, jako bez dětské autosedačky a bez použití bezpečnostního pásu.

Nepřipoutaný pasažér vzadu

Stále mnoho lidí má dojem, že když sedí v autě na zadních sedadlech, poutat se nemusí, protože při případné nehodě náraz zbrzdí měkké polstrování opěradla předního sedadla. Neuvědomují si, že pod čalouněním sedačky je tuhá konstrukce a že při bouračce jde o život nejen jim, ale i pasažérům před nimi, byť předpisově připoutanými bezpečnostními pásy.

Všichni jsou připoutaní

Takhle to má být – ač se střetla auta, která jela „jen“ padesátikilometrovou rychlostí, setrvačné síly s připoutanými pasažéry při prudkém nárazu mohutně zalomcovaly. K vážnému zranění nedošlo díky zapnutým bezpečnostním pásům, seřízenému sedadlu a správně nastavené opěrce hlavy.

(rub)

 

Čtěte také:

Lyže a sáňky uvnitř auta se při nárazu promění v nebezpečnou lavinu

Crash testy: Děti na sedadle spolujezdce jsou ve velkém nebezpečíDiskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

23.1.2019 13:48:07
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku