reklama  
 
Top produkt v kategorii Autobaterie
 
Domů > Spodní články

Stačí 15 minut a máte v autě úpal. Nebezpečí hrozí dětem a seniorům


velikost textu:
     
24.srpna 2011 00:01
 

Extrémní vedra, která potrvají v Česku do konce týdne, špatně v autě snášejí především děti, starší lidi a domácí zvířata. Hrozí jim úpal nebo poruchy krevního oběhu. 


Škoda Auto
Klimatizace zajistí v autě příjemné prostředí i v největších vedrech 

V parnu, kdy teploměr ukazuje přes 30 stupňů Celsia, není dobré déle pobývat v autě odstaveném například na parkovišti před supermarketem.

Podle autoklubu ADAC stačí 15 minut v rozpáleném autě a člověk může dostat úpal - nemoc způsobenou přílišným horkem okolí. 

Nejvíce jsou velkým vedrem ohrožení senioři, malé děti, ale také domácí zvířata. V přehřátém autě mohou rychle utrpět kolaps krevního oběhu.

Při vysokých letních teplotách stoupá riziko nehod. Řidiči se rychleji unaví a ztratí koncentraci.

Je proto zapotřebí hodně pít, ve velkých vedrech lékaři doporučují dospělým konzumovat alespoň tři litry tekutin denně a dětem nejméně poloviční dávku.

Nejlepší je dát si vodu, ředěný džus nebo čaj. Těžká strava stejně jako káva ve větším množství nejsou vhodné.

Ještě více než jindy je při dlouhé cestě potřeba dělat pravidelné přestávky. Protažení nebo pár cviků rozproudí krevní oběh, čímž se předchází jeho kolapsu.

Citlivě je zapotřebí také zacházet s klimatizací v autě. Lidskému organismu je příjemná teplota mezi 20 a 25 stupni Celsia, avšak není dobré, když je mezi venkovní a vnitřní teplotou rozdíl vyšší než šest stupňů.

Krátce před zastavením auta by měl řidič chlazení auta zmírnit, aby nebyl přechod z vychlazeného vozu do horka pro tělo šokem.

Výdechy klimatizace nesmí směřovat přímo na osoby v autě. Jinak hrozí při velkém proudu studeného vzduchu nachlazení.

Rodiče usazení na předních sedadlech by přitom neměli zapomenout, že vzduch proudí také přímo k zadním sedadlům. Vyplatí se kontrola, zda na děti nefouká příliš chladu.

ADAC také připomíná, že teplota palubní desky, volantu nebo řadicí páky může být v autě zaparkovaném na přímém slunci vyšší než 60 stupňů Celsia.

Kontakt lidské pokožky s rozpáleným interiérem podle autoklubu skončí v nejhorším případě i popáleninami.

Proto je dobré v autě zaparkovaném na sluníčku překrýt něčím vhodným palubní desku a volant.

(buč)


Čtěte také:

Klimatizace zlepšuje řidičovy reakce. Jak ji správně používat?

Mikrospánek si nevybírá, za volantem může přepadnout každého 


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

25.5.2019 8:20:03
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku