reklama  
   
Domů > Bezpečné auto

Kdo si nezapne pás, toho nezachrání ani airbag. Crash test ukázal, že to platí i při nízké rychlosti


velikost textu:
     
30.října 2012 00:00
 

Německý autoklub ADAC vyzkoušel, co se děje s nepřipoutanou posádkou při nehodách v rychlostech 30 a 64 km/h. I pomalá jízda může mít tragické následky.


ADAC
Nepřipoutaný řidič má i v autě s airbagem namále 


Správně připoutaní pasažéři na předních sedadlech jsou při rychlosti 64 km/h v moderním autě v bezpečí. Vše se však rychle změní, pokud si nezapnou pás.

Taková nehoda skončí smrtelným zraněním hlavy a hrudníku. Ukázaly to crash testy autoklubu ADAC.

 

Vlevo jsou řidič a spolujezdec po nehodě při rychlosti 64 km/h. Zelená a žlutá barva ukazuje, že jejich tělesné partie čelily lehčím tlakům. Pravá dvojice zastupuje pasažéry, kteří se nepřipoutali. Hlavně řidič je v ohrožení života. Červená barva představuje velmi vysoké ohrožení, hnědá vysoké.


Ani spodní partie přitom neunikly velkému ohrožení. Podle ADAC by skoro jistě došlo k trvalému poškození nohou.

Testovacím autem byl Opel Astra, který se může pochlubit pěti hvězdičkami z nárazových zkoušek Euro NCAP. Sebebezpečnější auto však selhává, když se řidič nepřipoutá.

Při druhém testu narazily testovací vůz do bariéry v městské rychlosti 30 km/h.

I v této nízké rychlosti musí nepřipoutaný řidič počítat s těžkým úrazem. 

ADAC přirovnává takovou městskou nehodu k pádu ze čtyřmetrové výšky. 

Jelikož se airbag nemusí při nárazu v nízké rychlosti vůbec nafouknout, riziko je ještě vyšší.

Vlevo je testovací figurína, která byla připoutaná. Vpravo je osoba bez pásu a její zatížení při městském nárazu v rychlosti 30 km/h. Hlava narazila do čelního skla, hrudník se střetl s volantem a koleno s palubní deskou.


Podle ADAC pomůže jen plošné zavedení varovných signálů při nepoužití pásů do všech aut. Platí to nejen pro přední, ale také pro zadní sedadla.

Autoklub upozorňuje, že zadní pásy často postrádají předpínače a omezovače tahu. Na zadních sedadlech proto nemusí být bezpečněji než na předních. (více k tomuto tématu zde)

(buč)


Čtěte také:

Na zadních sedadlech není tak bezpečně jako vpředu


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

18.4.2021 22:56:18
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku