reklama  
   
Domů > Bezpečné auto

Studie potvrdila, že automatické brzdy zabrání třetině nehod


velikost textu:
     
13.května 2015 14:18
 

O 38 procent klesá riziko nárazu do zádě jiného vozidla, když má auto ve výbavě systém, který sám odhalí překážku a začne sám od sebe brzdit.


Euro NCAP
Díky AEB auto rozpozná překážku a začne samo od sebe brzdit 

Stále více nových aut dostává do základní nebo příplatkové výbavy systém AEB (Autonomous Emergency Braking). Tento automatický brzdový systém monitoruje situaci před autem. Když se příliš přiblíží jinému vozidlu, varuje nejdříve řidiče a poté sám začne auto zpomalovat.

Někdy automatické brzdy stihnou zcela zabránit nárazu do pomalejšího vozidla. AEB přijde ke slovu ve městech, kdy mnoho řidičů nestačí dobrzdit za jiným vozem. Hodí se však také na okreskách nebo na dálnicích. Tam sice nárazu nezabrání, alespoň však sníží rychlost auta před nárazem.

Automobilky AEB do svých aut nabízejí pod různými názvy. Například Škoda Fabia nebo Octavia je dostávají pod označením Front Assistant (přelož. - přední asistent).

Podívejte se, jak Euro NCAP testovalo AEB ve Škodě Fabia


Přínos AEB nyní potvrdilo nezávislé zkoumání evropské a australské instituce (Euro NCAP a ANCAP), které se zabývají následky nehod. 

Studie se zaměřila na systémy, které umí zabránit nehodám v nižších rychlostech - do 30 nebo 50 km/h. Takový je například ve škodovkách.

Podle Euro NCAP se počet nárazů díky AEB snižuje o 38 procent.

Obě organizace sbíraly data pro studii ve více zemích. Srovnávaly nehodovost aut vybavených tímto systémem s vozy bez něj.

(red)Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

25.10.2021 19:08:29
reklama
  reklama  
   


Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku