Domů > Cestování

Co dělat, když se s autem cestou na dovolenou děje něco neobvyklého?


velikost textu:
     
24.června 2014 00:01
 

Jak reagovat na rozsvícené varovné kontrolky nebo co dělat, když uniká olej?


ÖAMTC
Porouchané auto je zapotřebí odstavit tak, aby co nejméně překáželo ostatním vozům  

Rozsvícení kontrolek na panelu přístrojů

Zjednodušeně řečeno platí, že rozsvícení červené kontrolky během jízdy znamená vážné ohrožení a je potřeba okamžitě zastavit vozidlo a vypnout motor. Následný postup je podrobně popsán v návodu k autu.

Rozsvícení žluté kontrolky signalizuje varování. Je nutné zkontrolovat význam a důvod její signalizace hned, jak jen to bude možné. Pokud se řidiči nepodaří odstranit příčinu rozsvícení kontrolky, je nutné kontaktovat asistenční službu Škoda Assistance.

Chladicí kapalina vře

Rozsvícení této kontrolky signalizuje, že teplota chladicí kapaliny je příliš vysoká, anebo může znamenat nízkou hladinu chladicí kapaliny. V tomto případě by měl řidič zkontrolovat v motorovém prostoru stav chladicí kapaliny ve vyrovnávací nádobce.

Při nedostatečném množství je potřeba ji doplnit. Uzávěr vyrovnávací nádržky musí být otevřen až po vychladnutí motoru. V opačném případě hrozí nebezpečí úrazu.

Pro doplnění je nutné použít správně naředěnou směs vody a mrazuvzdorného prostředku. Nemáte-li v nouzi k dispozici předepsaný mrazuvzdorný prostředek, nedoplňujte žádnou přísadu.

V takovém případě použijte pouze vodu a nechte si co nejdříve obnovit správný poměr mezi vodou a mrazuvzdorným prostředkem v odborném servisu.

Chybějící motorový olej

V případě, že se na panelu přístrojů během jízdy rozsvítí žluté kontrolní světlo „množství motorového oleje“, je nutné zkontrolovat hladinu motorového oleje.

I v tomto případě postupujte podle návodu k obsluze.

Pro jeho doplnění je nutné použít motorový olej splňující specifikaci určenou výrobcem vozu. Tyto parametry naleznete v návodu k obsluze.

Motorový olej je možno doplnit i na většině čerpacích stanic. Přesto doporučujeme všem motoristům před delší cestou přibalit s sebou alespoň jeden litr motorového oleje.

Problém se startováním vozu

Komplikace při startování automobilu mohou být způsobené několika důvody. Jedním z nich je nedostatečná kapacita akumulátoru. U nenastartovaného vozidla proto doporučujeme omezit užívání různých spotřebičů napájených z  akumulátoru přes autozapalovač.

Defekt

Je-li vaše vozidlo vybavené rezervním kolem, doporučujeme před cestou zkontrolovat stav tohoto kola a dohustit na horní hranici předepsané tolerance. V případě použití sady na opravu pneumatik doporučujeme pozorně přečíst návod a dodržovat pokyny.

Reflexní vestu je při pohybu okolo porouchaného auta zapotřebí obléci v noci i ve dne


Zabouchnuté klíče

Mnoho motoristů se domnívá, že toto se jim nemůže stát. Zabouchnuté klíče jsou však častým a zbytečným problémem, kterému se dá předejít uložením sady náhradních klíčů na chráněné místo mimo vozidlo.

Natankování nesprávného paliva

Před každým tankováním důkladně zkontrolujte, zdali se informace na čerpacím stojanu shoduje s informací na palivovém víčku. Pokud si nebudete jisti, zeptejte se obsluhy čerpací stanice. V případě, že dojde k záměně paliva a řidič si uvědomí natankování toho nesprávného hned, může předejít vážnému poškození motoru.

Pokud omylem natankujete benzin do prázdné naftové nádrže do maximálního objemu 5 litrů, problém lze vyřešit dotankováním plné nádrže naftou.

V případě natankování většího množství nesprávného paliva doporučujeme nestartovat vůz a kontaktovat asistenční službu Škoda Assistance. Ta se postará o odtah vozidla do nejbližšího smluvního servisu.

Do nádrže benzinového motoru je natankovat naftu složitější. Hrdlo palivové nádrže je užší než průměr pistole na naftu. Tuto pistoli pak není možné řádně zasunout do hrdla nádrže.

Pokud se vám i přes toto konstrukční opatření podaří natankovat do benzinové nádrže naftu, nepokoušejte se motor nastartovat a ihned kontaktujte asistenční službu Škoda Assistance.

Porucha světlometů

Všichni řidiči by si měli před cestou ověřit specifikaci povinné výbavy v zemích, kterými budou projíždět. Doporučujeme obstarat si před cestou na dovolenou soupravu žárovek.

Postup výměny všech žárovek vnějšího osvětlení je popsán v návodu k obsluze vozu. V případě xenonové výbojky jde o poměrně komplikovanou výměnu, kterou se doporučuje přenechat profesionálům v autorizovaném servisu. 

(red)


Čtěte také: 

RADY NA CESTU NA DOVOLENOU


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.10.2023 4:43:43
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku