V každém státě na Balkáně platí jiné rychlostní limity. Do povinné výbavy přidejte práškový hasicí přístroj

V Albánii se jezdí nejpomaleji, Chorvaté mají složité rychlostní limity
Ve Slovinsku smí jet po dálnici osobní automobil až 130 km/h, auto s přívěsem 80 km/h a při snížené viditelnosti pod 50 metrů pouhých 50 km/h na všech typech komunikací. Na silnici mimo město 90 km/h a na rychlostní komunikaci 100 km/h, s přívěsem 80 km/h. V obci platí 50 km/h a na značených úsecích 30 km/h.
V Albánii platí na dálnici rychlostní limit 110 km/h pro osobní automobily, pro dodávku a automobil s přívěsem 80 km/h, pro autobus 90 km/h. Na hlavních meziměstských silnicích je limit 90 km/h, na sekundárních silnicích 80 km/h. Autobus a osobní automobil s přívěsem mohou jet v obou případech 70 km/h. Ve městě platí 40 km/h, pro autobus a osobní auto s přívěsem 35 km/h.
V Rakousku jsou rychlostní limity na dálnici 130 km/h, pro automobily s přívěsem 80 km/h. V noci mezi 22:00 až 5:00 ranní je limit na vybraných komunikacích zvýšen na 110 km/h. Autobusy musí dodržovat 100 km/h. Na silnicích je limit 100 km/h pro auta a 80 km/h pro autobusy. Ve městech dodržujte rychlost 50 km/h, vyjma Grazu, kde je 30 km/h.
V Chorvatsku je limit na dálnici 130 km/h, pro řidiče mladší 24 let anebo řidiče s praxí pod dva roky jej Chorvaté snížili na 120 km/h. Automobily s přívěsem a karavany mohou jet na dálnici 90 km/h, autobusy 100 km/h. Na rychlostní komunikaci je limit 100 km/h, na silnici 90 km/h. Pro obytná auta, autobusy, řidiče s praxí pod dva roky a řidiče mladší 24 let platí omezení na 80 km/h. V obci mohou jet automobily 50 km/h.
V Černé Hoře jeďte na rychlostní komunikaci 100 km/h, na silnici 80 km/h a ve městě 50 km/h.
Nezkušení řidiči nesmí před cestou ani malé pivo
Tolerance alkoholu pro řidiče ve Slovinsku s praxí je 0,5 promile. Zakázán je pro řidiče s praxí kratší dva roky, stejně jako pro profesionální řidiče. V Albánii alkohol za volant nepatří. Chorvatsko nepovoluje alkohol profesionálním řidičům a ani řidičům s praxí do dvou let. Pro osoby nad 24 let a řidiče s praxí delší než 2 roky platí 0,5 procent alkoholu v krvi. V Černé hoře akceptují 0,3 promile alkoholu v krvi. Profesionálové nesmí řídit pod vlivem.
Přes den sviťte jen ve Slovinsku
Povinné denní svícení má Slovinsko po celý rok. Rakousko pouze za předpokladu snížené viditelnosti. Chorvaté svítí přes den od října do března a v Albánii svícení přes den není povinné vůbec. Černá Hora zavedla denní svícení.
V povinné výbavě vám nesmí chybět práškový hasicí přístroj
Povinnou výbavou auta ve Slovinsku je reflexní vesta, výstražný trojúhelník a autolékárnička. Hasicí přístroj musí mít pouze nákladní vozy a autobusy. Samozřejmostí jsou zimní pneumatiky. V Albánii policisté nevyžadují reflexní vestu, naopak musíte mít výstražný trojúhelník, lékárničku a také se doporučuje hasicí přístroj. V Chorvatsku je povinný výstražný trojúhelník, reflexní vesta, zimní pneumatiky, lékárnička i práškový hasicí přístroj. V Rakousku musíte mít autolékárničku v hygienickém obalu, reflexní vestu a výstražný trojúhelník. V Černé Hoře požadují policisté reflexní vestu, výstražný trojúhelník, zimní pneumatiky a lékárničku.
Nepoužití bezpečnostních pásů nebo vyhození odpadků z auta vás vyjde draho
V Chorvatsku nesmí na předních sedadlech cestovat děti od 2 do 12 let. Vozidlo s přívěsem musí mít v základní výbavě dva výstražné trojúhelníky. Při překročení rychlostního limitu v obci do 10 km/h dostanete pokutu 300 HRK, 10 – 30 km/h vás vyjde na 500 HRK (1800 Kč), 30 – 50 km/h stojí 700 HRK, při více než 50 km/h vám policisté udělí až 2000 HRK a další sankcí je zadržení řidičského průkazu od 3 do 6 měsíců. Při překročení rychlosti o více než 100 km/h vám připíší sankci ve výši 3000 HRK a ztratíte na jeden rok řidičský průkaz. Mimo obec jsou sumy nižší. Jízda pod vlivem alkoholu se trestá pokutou až 3000 HRK a odejmutím řidičského průkazu na půl roku. Částku ve výši 500 HRK zaplatíte za špatné parkování, dítě do 12 let na předním sedadle, telefonování bez handsfree sady nebo nezapnutí bezpečnostních pásů. Za nepoužití světel vám hrozí pokuta 300 HRK.
Průjezd Slovinskem se vám může prodražit. Policisté účtují pokuty například za vyhození odpadků z auta na silnici ve výši 100 eur. Telefonování při jízdě vás přijde na 120 eur a stejně zaplatíte za jízdu na oranžovou. Rozdílné jsou sankce při porušení rychlosti na dálnici, na silnici mimo město a na silnici ve městě. Při překročení rychlostního limitu do 30 km/h zaplatíte na dálnici 100 eur, na silnici 120 eur a ve městě 500 eur. V Rakousku můžete dostat od policisty za překročení rychlosti do 30 km/h účet až na 700 eur.
V Chorvatsku zaplatíte za 100 kilometrů dálnic 145 Kč
Dálniční známky ve Slovinsku stojí na jeden týden 15 eur, na měsíc 30 eur. Průjezd tunelem Karavanke je za poplatek 7,2 eur. V Rakousku zakoupíte 10 denní dálniční známku za 8,8 eur, dvouměsíční za 25,7 eur. Zpoplatněny navíc jsou vybrané úseky dálnic A9, A10, A11, A13 a A16. Chorvaté účtují používání dálnic dle najetých kilometrů. Na 100 kilometrů počítejte zhruba 40 HRK (145 Kč). Platí se v mýtných branách. V Černé Hoře zaplatíte za průjezd tunelem Sozina poplatek ve výši 2,5 eur.
Spojte Albánii, Černou Horu a Chorvatsko v jednu dovolenou
Oblíbenými letovisky v Chorvatsku jsou Poreč a Rovinj na poloostrově Istrie. Makarská riviéra učaruje turistům městy Makarska a Baška voda, v Dalmácii navštivte Split a Dubrovník. Odtud je to kousek do Černé Hory, která návštěvníky uchvátí historickým městem Budva, městečkem Bar, jež je centrem Barské riviéry a také krásným zálivem zvaným Boka Kotorská. Sousední Albánie nabízí odpočinek v letoviscích Saranda, Vlora, Butrint a Drač. Prohlédněte si nabídky last minute ubytování v Chorvatsku, Černé Hoře nebo v Albánii.