Domů > Cestování

10 tipů, jak se na dovolené nenechat napálit v autopůjčovně


velikost textu:
     
22.června 2017 15:41
 

Auto z půjčovny je pro mnohé letní turisty nedílnou součástí dovolené. Na co si je důležité dávat při sjednávání zápůjčky pozor?


ADAC

Zákazníci autopůjčoven nejčastěji poškodí skla, pneumatiky a disky. "Neberte vždy jen tu nejvýhodnější nabídku. Levná auta bývají stará a když se vám pokazí, ztratíte půl dne nebo den, než vám přivezou z půjčovny náhradní," upozorňuje Pavel Felner z cestovní kanceláře SEN.

Zde je 10 tipů od německého autoklubu ADAC, na co si je vhodné dávat při půjčení auta pozor.

1) Největší sázkou na jistotu je sjednání půjčení auta u české pobočky nadnárodní půjčovny. V Praze, Brně, Ostravě nebo jiném městě si objednáte auto, které pro vás bude připraveno v místě dovolené. V případě problémů můžete zavolat do české pobočky a požádat o pomoc.

2) Den pronájmu čítá 24 hodin a pronájem začíná běžet v momentě půjčení. Kdo to ví a počítá s tím, ušetří. 

3) Pokud se stane, že domluvená kategorie auta není zrovna k dispozici, je obvyklé, že půjčovna nabídne zákazníkovi auto vyšší třídy. Kdo takovou nabídku přijme, měl by se ujistit, zda mu nehrozí doplatek za kvalitnější vozidlo. "Podle mých zkušeností půjčovna většinou nabídne větší auto bez příplatku. Zvláště když je jasné, že byste se svou rodinou nebo svými zavazadly do menšího vozu nevešli," říká Pavel Felner z cestovní kanceláře SEN.

4) Nejvhodnější dohodou ohledně paliva je půjčení i vrácení s plnou nádrží. Odpadají spory o to, kolik paliva auto spotřebovalo během půjčení. Kdo chce mít absolutní jistotu, natankuje auto těsně před vrácením a účet mu poslouží jako důkaz.

5) Nejlepší je sjednat plnou pojistku včetně odcizení a pokud možné bez spoluúčasti. Částka plnění v rámci povinného ručení musí podle ADAC činit přinejmenším jeden milion eur. Pojistka by měla zahrnovat také poškození skel, disků a pneumatik - ty totiž utrpí poškození nejčastěji.

6) Standardem autopůjčoven bývá neomezený limit najetých kilometrů. Pokud některá půjčovna vyžaduje omezení, je si nutné přesně ujasnit a ve smlouvě uvést, kolik kilometrů smí nájemce s autem najezdit. Předem si je však vhodné spočítat, kolik hodláte s autem urazit. Doplatek za kilometry navíc může být totiž vysoký.

7) Doplňky, jako například dětské autosedačky, si je nutné objednat předem. Ceny se mohou hodně lišit. Některé autopůjčovny za jednu dětskou autosedačku vyžadují i 50 až 80 eur na týden. 

8) V cizině přijde vhod navigace. I tu si je možné vypůjčit spolu s autem, avšak za příplatek. Konec roamingových poplatků v Evropské unii povede hodně turistů k využívání vlastních map v chytrých telefonech.

9) Ve smlouvě by měla být vždy uvedena konečná částka zahrnující všechny doplňky. Jinak si některé půjčovny řeknou o doplatek. 

10) Při převzetí auta je dobré strávit nějakou dobu jeho podrobnou prohlídkou.V případě, že je auto poškozené, musí být závady přesně uvedeny v předávacím protokolu. Při vrácení vozidla by měl nájemce dostat od autopůjčovny potvrzení, že předal auto v pořádku, nebo s přesně uvedenými škodami. "Pokud na své cestě musíte například dolévat olej do motoru, schovejte si účtenky. Autopůjčovna vám je proplatí," radí Pavel Felner z cestovní kanceláře SEN.

(red)


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

5.10.2023 5:10:39
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku