Domů > Testy > Testy dětských autosedaček

Není jedno, jak dětská autosedačka vypadá, říkají její tvůrci


velikost textu:
     
7.října 2011 00:01
 

Ještě před několika lety hýřila dětská autosedačka barvami a obrázky zvířátek nebo balónků, dnes je stále častěji estetickým doplňkem pro interiér auta. Není divu, že dětské sedačky zavítaly také na právě probíhající pražskou výstavu Designblok. Zvláště když jejich tvary navrhuje pro známého mezinárodního výrobce české studio.


Cybex
Nový model Cybex Sirona přijde do prodeje příští rok. Za příplatek k ní bude také televize s přehrávačem. 

Pražské designérská firma Koncern dává podobu dětských autosedačkám značky Cybex už osm let.

Za sedačku Solution X-fix získala v roce 2009 ocenění v uznávané anketě Red Dot Design Award.

V rámci výstavy Designblok uspořádal Koncern přednášku o tom, jak vzniká design sedaček Cybex.

Dětské sedačky prošly v posledních letech rychlým vývojem. Musí být nejen bezpečné, ale také pro dítě pohodlné a stále častěji také hezké.

„Na produktech Samsonite si lidé v 80. letech uvědomili, že kufr může být součásti lifestylu. Zrovna tak se to postupně stalo s kočárky. My jsme z tohoto pohledu začali řešit i dětské sedačky,“ uvádí Jiří Přibyl ze studia Koncern.

Když se tento tvůrce na přednášce zeptal pléna, do kterého zasedli hlavně studenti designu, kolik si myslí, že stojí vývoj dětské autosedačky, dostal tázavou odpověď: „Pět milionů?“

„V jaké měně tipujete?“ zeptal se Jiří Přibyl. „V korunách,“ odpověděl student.

Částka byla přesná, ale měna zazněla špatně. Vývoj dětské autosedačky Cybex totiž přijde na pět milionů eur, více než 120 milionů korun.

Designéři Jiří Přibyl (vlevo) a Martin Imrich, kteří tvoří studio Koncern, si ke crash testům v německé laboratoři pořídili patřičné oblečky


Sedačka s televizí a přehrávačem

Jak budou vypadat dětské autosedačky nejbližší budoucnosti, napovídá nový model Cybexu, sedačka Sirona. Je určena dětem od narození do čtyř let.

„Se Sironou spouštíme novou stylingovou linii všech nadcházejících výrobků, které vyjdou na trhu během příštích dvou let,“ prozradil na přednášce konané v rámci Designbloku Jiří Přibyl.  

Vedle atraktivních tvarů, které mají zaujmout více rodiče než jejich děti, dostane sedačka Cybex Sirona i zajímavou příplatkovou výbavu. Bude jí monitor s přehrávačem, na kterém bude možné dětem pouštět pohádky.

Specialitou Cybexu Siorna bude její otočný podstavec. Sedačka může být v autě umístěna ve směru jízdy i proti němu. A během nastupování a vystupování dítěte ji lze natočit ke dveřím.

Sirona se v prodeji objeví příští rok na jaře, verze s televizí bude k mání v roce 2013.

Sedačka Cybex Solution X-fix dostala prestižní designérské ocenění Red Dot


Jednoduchý výrobek s drahým vývojem

„Dětská sedačka je velmi jednoduchý a levný výrobek, který by mohl vyrábět kdekdo, třeba JZD Mír,“ říká s nadsázkou Jíří Přibyl.

Ale aby byla bezpečná a aby se do ní vešlo a pohodlně jezdilo dítě s typickými rysy Evropana, Asiata i Američana, musí projít složitým vývojem. Při něm se řeší sebemenší detail.

Po stránce bezpečnosti se sedačkám Cybex daří. V renomovaných crash testech ADAC patří k nejlepším.

„My však řešíme i takové věci, aby maminka dítěte sundala co nejrychleji ušpiněný potah i bez návodu k použití,“ říká designér.

Aby sedačka působila hodnotným dojmem, přišli ve studiu Koncern s nápadem dávat jí potah také zezadu. Do té doby výrobci na zadní partie těchto výrobků nedbali a nechávali odkrytou konstrukci.

Vývoj dětské sedačky je nejen drahý, ale také dlouhý. Nejdříve vznikají jeho náčrty, později přijdou na řadu modely z hlíny a nárazové zkoušky v laboratořích. Nový Cybex Sirona vznikal šest let.

Petr Buček


Čtěte také:

Test dětských autosedaček ADAC 2011 odhalil pět nebezpečných

Tři dětské sedačky vedle sebe? Jen pár aut pamatuje na větší rodinu.

Rodiče si stěžují, že pásy jejich auta jsou krátké a nezapnou dětskou sedačku. Co s tím?


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

22.9.2023 10:35:50
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku